۱۴۰۳ چهارشنبه ۳۰ خرداد
فریلنسری امکان اشتغال برای دانشجویان و دانش‌آموختگان

اگر کارفرما باشید و یک بار گذرتان به هیأت‌های اختلاف اداره کار افتاده باشد، تن‌تان برای جذب یک نیرو به لرزه می‌افتد! قدیمی و سنتی بودن قانون کار، مشکلات زیادی برای کارفرمایان و کارگران ایجاد می‌کند؛ به نحوی که شاید اولویت کارفرمایان این باشد که حتی‌الامکان کسی را استخدام نکنند و کار را به یک پیمان‌کار بسپارند، به گونه‌ای که رابطه‌ی کارفرما و کارگری بین آن‌ها صدق نکند. یک راه‌حل شناخته‌شده، سپردن کار به یک فریلنسر (Freelancer) است.

بنا به تعریف، یک خوداشتغال یا فریلنسر فرد ماهری است که در استخدام فرد دیگری نبوده و مهارت خود را به صورت موقت در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. این شیوه‌ی کار مزایا و معایبی دارد که در این مقال نمی‌گنجد؛ اما به طور خلاصه، مهمترین مزیت آن برای کارفرمایان این است که سروکار آن‌ها به اداره کار نخواهد افتاد و مهمترین ایراد آن این است که پیدا کردن یک خوداشتغال مورد اطمینان و اعتماد کار آسانی نیست. از منظر کارگر نیز آزادی و حق انتخاب او برای انجام کارهای مختلف بر اساس توانمندی او، مهمترین امتیاز است و البته عدم وجود قراردادهای محکم قانونی نیز چالش‌زا است.

مهارت‌های قابل ارائه در قالب فریلنسری بیشتر شامل آن ‌دسته از خدمات می‌شود که از مسیر اینترنت قابل ارائه باشند که از زمره‌ی آن‌ها می‌توان به تایپ، ترجمه، نگارش و ویراستاری، طراحی رایانه‌ای، تولید محتوی، ورود اطلاعات، طراحی نقشه، و مانند آن اشاره کرد. همین مزیت باعث شده تا امکان درآمدزایی برای کسانی که دسترسی فیزیکی به بازار ندارند فراهم گردد.

وبگاه‌های مختلفی در ایران و در سطح جهان هستند که نقش یک واسط بین متقاضیان و ارائه دهندگان مهارت را بازی می‌کنند. https://www.karlancer.com یکی از وبگاه‌های ایرانی و https://www.outsourcely.com یک وبگاه بین‌المللی مناسب است. در یک مقایسه ساده و سریع، تمایز اساسی بین وبگاه‌های داخلی و بین‌المللی، اختلاف زیاد بین مبالغ دستمزد است. میانگین دستمزد ارائه‌شده در وبگاه بین‌المللی برای یک کار ساده‌ی تایپ یا طراحی فوتوشاپ، ماهیانه 1000 دلار است؛ اگرچه پرداخت این وجه برای ایرانیان با مشکلات دیرآشنایی همراه است، اما مسیرهایی برای حل این مشکل وجود دارد.

با توجه به درآمد زیاد حاصله از خوداشتغالی در سطح بین‌المللی، به طور ویژه به دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها که مهارت قابل ارائه‌ای دارند توصیه می‌شود که حتما به این وبگاه‌ها سری بزنند و شانس خود را بیازمایند. همچنین به مشاورین کسب و کار نیز توصیه می‌شود که در هنگام ارائه‌ی مشاوره، گوشه‌ی چشمی نیز به این ظرفیت داشته باشند. 

برای مشاهده اطلاعات بیشتر کلیک نمایید.

 
تاریخ به روزرسانی:
1401/03/24
تعداد بازدید:
365
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان- بلواردانشگاه - دانشگاه اصفهان - ناحیه نوآوری دانشگاه
کدپستی: 8174673441
تلفن: 37934363 031
تلفکس: 03137932924
E-mail: innov@res.ui.ac.ir 
Powered by DorsaPortal